RUNNÍ Zamyšlení, IV.týden, IV.den - Flo-in.com

RUNNÍ Zamyšlení, IV.týden, IV.den

By Vojtěch Novotný / September 21, 2017

WLPR|FCB|RUNNI Zamysleni

Twitter: IV. týden, IV. den, “Dnes pohoda, jenom po prvním kilometru jsem “zaregistroval”, že nesvítí veřejné osvětlení !!! To je přes 6 min. běhu po tmě! Co si mi sice říkalo, že “něco je jinak” než obvykle, ale tma? Prostě moje POZORNOST byla zaměřena jinam! A pozornosti, bude věnován i dnešní blog. Tak RUN.

POZORNOST, nebo také FOCUS, kdo jak chce. Věčné téma, nejen pro kouče a mentory věnující se problematice osobní produktivity – time managementu, nebo také prokrastinaci, ale dnes hlavně pro psychology, kteří se věnují kognitivní psychologii – což je obor, kterému se v současné době po 30 -ti letech výzkumů, věnuje čím dál více POZORNOSTI, právě v souvislosti se syndromem vyhoření. Mimochodem, již dnes se otevřeně hovoří o problémech spojených s vyhořením dnešní generace tzv. mileniálů, kteří si na sebe kladou vysoké cíle a požadavky (Simon SINEK – Problém dnešní generace mileniálů, odkaz: https://videacesky.cz/embed/problem-dnesni-generace-milenialu).

Ale zpět k pozornosti. POZORNOST, tak jak ji definuje Daniel Goleman ve své knize “POZORNOST” je cit.: “… součástí mnoha duševních operací. Mezi ně patří porozumění, paměť, učení, vnímání vlastních pocitů a jejich příčin, čtení emocí druhých, a také bezproblémová interakce….” Jak si budeme v životě počínat, záleží z velké části na pozornosti, ve všech jejích podobách a projevech. Jedna “duševní operace”, která je velmi opomíjena současnou společností, zaměřenou na peníze, kariéru, vztahy a výkonnost, je vnímání vlastních pocitů. Proto, namísto logických rozebírání detailů našich životů, ve snaze se dobrat nějakého smyslu naší existence, je někdy opravdu lepší najít spojení se světem svých hlubších pocitů. Touto svobodou získáme tolik energie a lehkosti, že nám život pak připadá jako dar, kterým ve skutečnosti je. A poznáme to podle toho, že nám jde vše lépe od ruky a všechno se to, tak nějak daří samo.

A PROČ tomu tak je?  Protože, moji tolik oblíbení jezdec a slon jsou v souladu a já konám tak, jak říkám a myslím. V konečném důsledku šetřím svoji BATERKU, neboli kognitivní zdroj a mohu tak více energie věnovat svojí pozornosti na JEDINOU VĚC. Ergo kladívko, počínám si v životě tak, aby vše ostatní bylo zbytečné, nebo snažší. 

Takže, přátelé a kamarádi, až budete večer, doma, vklidu, třeba sedět s partnerem u společné večeře, zkuste svoji POZORNOST zaměřit na vnímání vlastních pocitů. Uvidíte, bude to stát za to.

Přeji vám krásný a pohodový den

 


>

Jste rizikovou skupinou pro syndrom vyhoření?

%d bloggers like this: