fbpx

PROČ|odhodalní a cílevědomí lidé dosahují úspěchu rychleji

RUNNÍ Zamyšlení, XIV.týden, I.den
“Stání na místě, mnohdy vede k chybným krokům.” moudro z čínského koláčku štěstí

List off SuccessPíšete si seznam úkolů pro daný den? A máte doma, třeba nad pracovním stolem, VISION Board? A funguje vám to. Pokud ne, tak z toho nevěšte hlavu, protože i tak už teď jste odhodlaní a cílevědomí lidé, kteří jsou úspěšní. Jediná podstatná a důležitá věc která Vám mezi naplněním představ z VISION Boardu a seznamem denních úkolů chybí je pojítko. Krátkodobé konkrétní kroky. David ALLEN author GTD techniky (Mít vše hotovo), jim říká NEXT Step. PROČ a JAK je stanovit, vám ukáži později. Nejdříve si ukážeme PROČ nefunguje krátkodobý seznam.

V roce 1994 tým výzkumníků z Marylandské univerzity vypracovali dotazník., který měl měřit  osobní vlastnost známou jako “Potřeba kognitivního uzavření”. Psychologové ji definují jako “touhu po spolehlivém posouzení problému, jakýkoli jistý posudek v protikladu ke zmatenosti a nejasnosti”. V jednoduchosti řečeno jde o to, jestli člověk upřednostňuje ve svém životě chaos, nebo řád. CO zjistili? Úspěšní lidé mají vysokou emoční potřebu kognitivního uzavření, tzn. upřednostňují řád. To má svoje výhody  v mnoha situacích. Tito lidé jsou častěji sebeukáznění a ostatní lidé je vnímají jako vůdčí osobnost. Např. nejlepší šachisté, mají vysokou potřebu kognitivního uzavření. Dobrá zpráva tedy je, že všichni tuto potřebu máme, protože organizování je předpokladem k úspěchu a dojít k rozhodnutí a přejít k další věci, v nás navozuje v nás pocit výkonnosti.

Až potud je vše O.K. Mám plán, mám seznam úkolů a odškrtáváním položek ze seznamu dojdu ke svému cíli. Nebo NE? Ne, to opravdu nestačí! PROČ? Protože s intenzivní potřebou kognitivního uzavření, chcete – li, odšktáváním úkolů ze seznamu, začnou lidé prahnout po pocitu z výkonnosti a začnou upřednostňovat “ryhlá” řešení. Často dělají ukvapená rozhodnutí a méně přemýšlejí. Tato potřeba uzavření, pak vnáší do rozhodování předpojatost, která se může projevovat netrpělivostí a impulzivním jednáním. Tito lidé pak neradi berou v potaz názory, které jsou jiné než ty jejich. Rozhodní lidé se instiktivně drží svého výběru, pokud je alespoň trochu přijatelný. Je to užitečný popud, protože díky němu se naplno zapojíme do projektů, práce či aktivit, aniž bychom donekonečna debatovali o problémech a nakonec neudělali vůbec nic.

Jestliže je tedy naše potřeba uzavření příliš silná, pak křečovitě trváme na svých cílech a toužíme po pocitu výkonnosti, a to vše na úkor zdravého rozumu. Tím dochází k popírání, zkreslení a upozaďování faktů a informací, které neladí s našimi předsudky a dochází tak k ustrnutí. Přestáváme totiž vnímat detaily, které by nás měli zaujmout. To JAK se do této fáze nedostat, bude předmětem zítřejsího příspěvku.

Přeji vám úspěsný start do nového pracovního týdne a pohodový den …

zdroj: Dimensions of Cognitive Closure

About the Author

Není to tak dávno kdy jsem každý den chodil do práce a budoval úspěšnou kariéru manažera korporátní společnosti. Každý den jsem se vzdělával a vytrvale pracoval i 12 hodin, abych dosáhl stanovených čísel business plánu “své” společnosti, pro dané odbdobí. Bez ohledu na naplnění vlastních potřeb a vizí. Jednoho dne, jsem souhlasil s dohodu o ukončení pracovního poměru a nastoupil na pracovní úřad. Následovalo několik měsíců, aktivního hledání zaměstnání, kde bych uplatnil svoje znalosti a dovednosti, ale s ohledem na moji “překvalifikovanost” jsem uplatnění nenašel. Díky tomu jsem čím dál více upadal do depresí a stresu vyvolaného obavami o budoucnost mojí a celé mé rodiny. Výsledkem bylo zjištění, že jsem prošel syndromem vyhoření se všemi jeho důsledky, které v roce 1974 popsal H. Freudenberg v článku "Staff burnout" v časopise Journal of Social Issues. Následovalo několikaleté období hledání příčin pozvolného procesu vyhoření, doprovázené vlastním studiem a odbornými konzultaceni. Až nakonec jsem v rámci projektu Flourish Institut vytvořil program Life Design, jehož cílem je přivést lidi k sobě tak, aby přestali hrát o své sny a aby si sami - uvnitř v sobě - uměli odpovědět na základní otázku “PROČ ráno vstávám z poslete…

  • […] jsem se věnoval tématu CO to je „Potřeba kognitivního uzavření“ a JAK nás ovnlivňuje. Dnes se podrobněji zaměřím na to JAK „propojit“ vize s […]

  • >
    %d bloggers like this: