fbpx

JAK|se pohnout z místa směrem k úspěchu

RUNNÍ Zamyšlení, XVI.týden, V.den

"Neustále se bavím se šéfy různých firem a říkám jim: ,Den před tím, než se z něčeho stane skutečný převrat, to zní jako bláznivý nápad. Kdyby nešlo o bláznivý nápad, nebyl by to převrat, ale jen dílčí vylepšení. Takže, kde ve své firmě testujete bláznivé nápady?" Peter DIAMANDIS

Prémiový obsah

Pro odemknutí prémiového obsahu uveďte Váš email


Poslední dobou stále více slýchám “Jsem vyhořelý…., zaseknutý…., hledám něco nového…, chci něco změnit…., takhle už to dál nejde! Většinou jde o životní oblasti VZTAHY a PRÁCE. V RUNNÍm Zamyšlení, VII.týden, II.den jsem se věnoval tomu JAK “vybalancovat” vlastní život. Hlavní myšlenkou tohoto příspěvku je, že práce je jedinou životní oblastí, kterou lze plánovaně změnit od základu bez dopadu do dalších životních oblastí! JAK?

Probalistic model.jpegVětšina lidí dělá to stejné. Pokud chtějí změnu v práci, dívají se na volná pracovní místa a hledají zaměstnání, které by podle všeho byli schopni získat. Popravdě, jde o jeden z nejhorších způsobů JAK změnit práci a také má nejnižší míru úspěšnosti. Jde o pouhé lapání po čemkoli, CO je na dosah a je velice nepravděpodobné, že takto plánovaná změna povede k dlouhodobé spokojenosti. Pokud opravdu chcete změnit práci – a nemusí jít přímo o změnu zaměstnavatele či změnu ve vaší kariéře, nemůžete vědět CO za změnu chcete, dokud nezjistíte, CO byste mohli chtít. Ptejte se sami sebe, zda opravdu chcete změnit profesi, zaměstnvavetele či dokonce obor. Obrovské množství lidí se totiž zasekne na první dokonalé nebo jediné myšlence, která vyřeší problém, zodpoví otázku a dostane je ze situace ve které se právě nacházejí. Přesvědčení o existenci jediné správné myšlenky vede k obrovskému stresu a nerozhodnosti.

A právě  v tomto okamžiku je dobré zapojit tzv. “Propabilistické myšlení ” viz. PROČ|úspěšní lidé více přemýšlí o budoucnosti.  Tedy pravidlo “Čím více, tím lépe”, protože více nápadů znamená přístup k lepším nápadům a lepší nápady vedou k lepšímu řešení. Tedy, když se probíráme hromadou možností, zvyšují se šance k nalezení takového řešení, které skutečně nabíjí energií, zároveň se zvyšuje i šance na vytvoření něčeho, co funguje a co si zamilujeme! Více nápadů prostě a jednoduše přináší více postřehů.

A ještě jeden postřeh na závěr. Největším nepřítelem kreativity je posuzování. Náš mozek spolehlivě monitoruje chyby, jež by mohly nastat, a tím neúmyslně zvyšuje pravděpodobnost přesně onoho omylu. Jedná tak na základě kognitivního mechanismu, který je nám všem vlastní a který popsal harvardský psycholog Daniel WEGNER v roce 1956 – viz: http://psychclassics.yorku.ca/Miller/. Chceme-li tedy ze sebe dostat všechny nápady na to JAK|se pohnout z místa směrem k úspěchu, musíme potlačit soudy a umlčet vnitřního kritika a musíme přijmout dvě zásady:

  1. Zvolím si lépe, mám-li na výběr z více dobrých nápadů.
  2. Nikdy nevybírám hned první řešení jakéhokoliv nápadu. 

Přeji vám úspěšný a pohodový pátek a klidný víkend …

 

About the Author

Není to tak dávno kdy jsem každý den chodil do práce a budoval úspěšnou kariéru manažera korporátní společnosti. Každý den jsem se vzdělával a vytrvale pracoval i 12 hodin, abych dosáhl stanovených čísel business plánu “své” společnosti, pro dané odbdobí. Bez ohledu na naplnění vlastních potřeb a vizí. Jednoho dne, jsem souhlasil s dohodu o ukončení pracovního poměru a nastoupil na pracovní úřad. Následovalo několik měsíců, aktivního hledání zaměstnání, kde bych uplatnil svoje znalosti a dovednosti, ale s ohledem na moji “překvalifikovanost” jsem uplatnění nenašel. Díky tomu jsem čím dál více upadal do depresí a stresu vyvolaného obavami o budoucnost mojí a celé mé rodiny. Výsledkem bylo zjištění, že jsem prošel syndromem vyhoření se všemi jeho důsledky, které v roce 1974 popsal H. Freudenberg v článku "Staff burnout" v časopise Journal of Social Issues. Následovalo několikaleté období hledání příčin pozvolného procesu vyhoření, doprovázené vlastním studiem a odbornými konzultaceni. Až nakonec jsem v rámci projektu Flourish Institut vytvořil program Life Design, jehož cílem je přivést lidi k sobě tak, aby přestali hrát o své sny a aby si sami - uvnitř v sobě - uměli odpovědět na základní otázku “PROČ ráno vstávám z poslete…

>
%d bloggers like this: