RUNNÍ Zamyšlení, XIV.týden, IV.den
„Jsi mocnější, než si o sobě myslíš.“ Seth GODIN
Ve včerejším příspěvku PROČ|úspěšní lidé více přemýšlí o budoucnosti, jsem se věnoval JAK probalistické přemýšlení o budoucnosti vás přiměje uvažovat o věcech, které dnes ještě nejsou jasné, ale postupně budou opravdu důležité. ChanceCO tedy úspěšné odlišuje od těch ostatních? Je to stejné jako v pokeru. „Poražení“ stále chtějí jistotu. Uspěšní klidně připustí, že něco nevědí. Vědět, že něco nevíte, je obrovskou výhodou – něco co můžete použít proti vašim konkurentům, soupeřům, protihráčům. Tou obtížnou součástí úspěchu je přijmout určitou míru rizika a naučit se rozhodovat na základě míry pravděpodobnosti. Musíte být ale dost silní, abyste pak dokázali žít s tím, co se podle nich může stát.
Koncem devadesátých let se jeden profesor kognitivní vědy z Massachusettského institutu Joshua Tenenbaum rozhodl zkoumat, JAK my lidé obvykle předvídáme v každodenním životě. Jak odhadujeme např. to,  jak dlouho bude trvat cesta do práce, jak dlouho bude trvat porada, nebo jestli naše rodina pojede radši k moři než na hory. Na co přišel? My lidé jsme schopni předvídat budoucnost na základě svých zkušeností. Čím častěji vykonáváme činnosti v běžném životě, tím je přesnost našeho předpokladu vyšší. Jsme neuvěřitelně dobrými prognostiky, ačkoliv si to neuvědomujeme.
Jak tedy dojdeme ke správným předpokladům? Tím že si zajistíme přístup k celému spektru informací. Naše předpoklady vycházejí z toho, s čím jsme se v životě setkali, ale naše zkušenosti často stojí na neobjektivním vzorku. PROČ? Protože si lépe pamatujeme věci a situace spojené s pozitivními emocemi – s úspěchem. A zapomínáme na neúspěchy. Nejlepší podnikatelé si velmi dobře uvědomují rizika podnikání, a proto tráví čas s lidmi kteří si na své neúspěchy stěžují. Přemýšlejí nad svými chybami, kterých se za den dopustili. Ptají se sami sebe PROČ věci nedopadli tak dobře, JAK doufali. Správné předpovědi totiž vycházejí ze správných předpokladů a mi lidé máme sklon věnovat pozornost pouze dobrým zprávám.
Takže, až vám opět nevyjde obchod, zavolejte druhé straně a zeptejte se CO jste udělali špatně. Budete – li mít znovu špatný den, zkuste přijít na to CO se skutečně stalo. Své postřehy pak využijte pro odhad několika možných verzí a představte si více možností, Co by se mohlo stát. Čím častěji se přimějete představit si varianty vaší budoucnosti, tím lépe zjistíte které předpoklady jsou více či méně jisté, a tím vyšší bude vaše šance na dobré rozhodnutí.
Přeji vám úspěšný a pohodový den …
zdroj: How to Grow a Mind: Statistics, Structure, and Abstraction. Tenenbaum, J. B., Kemp, C., Griffiths, T. L., and Goodman, N. D. (2011). Science 331 (6022), 1279-1285

 

Jedna odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *