JAK|důležité pro úspěch jsou seznamy

0 Comments

November 14, 2018

Jak důležité pro úspěch jsou seznamy

„Zbavit se harampádí a soustředit se na to nejdůležitější vyžaduje určité umění. Je to jednoduché a je to přenositelné. Vyžaduje to pouze odvahu zkusit jiný přístup.“

George ANDRES

Prémiový obsah

Pro odemknutí prémiového obsahu uveďte Váš email


Všichni to známe. Pokud jdu nakoupit, napíšu si seznam. Většinou pak domů přinesu to, CO potřebuji. Pokud seznam nemám, pak většinou nakupuji intuitivně a v lepším případě si na NĚCO dalšího vzpomenu ještě v obchodě. Po příjezdu domů a vybalení všech "potřebných věcí" většinou zjistím, že mi toho ještě dost chybí. Výsledek? Utratil jsem peníze, čas a nenaplnil svoje potřeby! Takže jsem minimálně rozpačitý nebo v horším případě naštvaný. Asi mi tedy dáte za pravdu, že v případě nákupů, je seznam docela dobré a vhodné vodítko pro naplnění veškerých potřeb.

Psycholog Timothy PYCHYL z Kalifornské univerzity si při svém výzkumu všiml ještě jedné věci. Všiml si toho, že si lidé do svých seznamů nebo ToDo listů, jak kdo chcete, píšou věci, které mohou hned odškrtnout, protože z toho mají "lepší pocit". Optikou nákupního seznamu je to něco jako položka "nastartuj auto a vyjeď z garáže". JASNĚ, pokud jedu do obchodu, potřebuji s autem vyjet, ale z toho nedělní oběd nepřipravím!  Smějete se, to je dobře. Přesto si někteří z nás takové položky do seznamů opravdu píší.

PROČ? Protože si někdy chceme zlepšit náladu, nejen být stále jen výkonní. To není nic nepřirozeného ani divného, nebo dokonce špatného. Prostě je to tak. CO ale lze udělat proto, aby naše seznamy měly smysl? Jedním z řešení je napsat si seznam složený z hlavních cílů. NE z úkolů, ale cílů, které naplní naše ambice - potřeby. A  to způsobem stejným jako nákupní seznam, na kterém je položka VAJÍČKA CÍL a ne úkol. No a pak se sami sebe ptejte otázkou “Jaký reálný pokrok mohu v dané věci udělat zítra, druhý den, příští týden, měsíc nebo rok pro naplnění svého cíle. Tím se stanou dvě věci. Máte seznam skutečných kroků k naplnění cíle a zároveň máte i seznam kroků pro dané období, kterým naplňujete všechny vaše cíle a potřeby. Tím se vám nestane, abyste čistě kvůli dobrému pocitu dělali nepodstatné věci. Mimochodem v psychologii se  dílčím cílům říká "Proximální cíle", ale o tom zase někdy příště.

O mně

Vojtěch Novotný 

Pro některé jsem kouč, pro jiné strategický či krizový manager, nebo průvodce na cestě k vnitřní spokojenosti... Pomáhám firmám stavět pevné základy, nastavit a automatizovat procesy a leaderům uvolnuji ruce. Díky tomu mohou předávat svoji vizi a motivovat team. 

Nejnovější články ...

Vojtěch Novotný

07/22/2019

JAK dát svému životu smysl

Přihlaš se k odběru Newsletteru

>

Jste rizikovou skupinou pro syndrom vyhoření?

%d bloggers like this: