RUNNÍ Zamyšlení, XIII.týden, V.den

“ Tajemství životního úspěchu a štěstí není v tom, co děláš, ale jak to děláš. Ne v tom, co vidíš, ale jak se na to díváš. Ne v tom, co Ti přináší nebo odnáší život, ale jak dokážeš prožít každý jeho okamžik. O štěstí nebo neštěstí člověka nikdy nerozhoduje co, ale JAK.“ Jan TŘÍSKA

Ve včerejším příspěvku PROČ|JE VIZE PRO ÚSPĚCH KLÍČOVÁ jsem se zmínil o mentálním modelu a připomenul JAK a CO dělat proto, aby člověk dříve nebo později dosáhl na úspěch. FocusPROČ? Protože pokud se dříve nebo později úspěch, ať už dílčí nedostaví, tak dříve nebo později dojde k syndromu vyhoření. JAK tedy zajistit, aby lidé, moji partneři, kolegové v týmu a konec konců i  moji blízcí, věnovali pozornost správným věcěm? Na to se snažili najít odpověď dva ekonomové a jeden sociolog z Massachusettského technologického institutu MIT, když se rozhodli zkoumat mentální modely nejvýkonnějších lidí. Na CO přišli?

  1. Nejvýkonnější zaměstnanci říkejme jim „hvězdní zaměstnanci“ pracovali pouze na pěti projektech chcete – li obchodních případech, najednou – to je velmi slušná zátěž, ale není to nic mimořádného. CO tedy dělali jinak než ti kteří pracovali na deseti až dvanácti projektech? Měli vyšší míru zisku. Vyšší výtěžnost. Měli dostatek času na provedení hlubší analýzy potřeb zákazníka, a tím dokázali maximalizovat výsledek.
  2. Hvězdní zaměstnanci si nevybírali úkoly, při kterých využívali své stavající dovednosti ale vstupovali do nových projektů, kde se mohli seznámit s novými kolegy a učit se novým věcem. Proto také proto také pracovali pouze na pěti projektech. PROČ? Protože se dostali na nové vznikající trhy, dříve než ostatní řídící pracovníci.
  3. Hvězdní zaměstnaci vytvářeli mentální modely téměř nepřetržitě – strašně rádi vyvíjeli teorie – spousty teorii na různá témata, byli doslova posedlí snahou vysvětlovat sobě a svým kolegům svět. Přicházeli neustále s novými nápady na nové výrobky, nebo jejich názvy, na nové plány rozšíření podniku a častěji při schůzích hýřili novými nápady.

Výzkumníci došli k podobným závěrům v desítkách dalších výzkumných studiích. Lidé, kteří vědí, JAK ovládat svoji pozornost a automaticky si vytvářejí mentální modely, většinou vydělávají více peněz a mají lepší studijní výsledky.

Chcete- li být vnímavější k nenápadným detailům své práce, navykněte si představovat si co nejkonkrétněji, co chcete uvidět a JAK to chcete dělat, až přijdete ke svému pracovnímu stolu. Pak si lépe povšimnete nepatrných věcí, kterými se skutečný život odlišuje od vyprávění ve vaší hlavě. Vyprávějte si během života o svém životě! Tím se vám zážitky zapíšou hlouběji do mysli. Pokud potřebujete zdokonalit soustředění a nenechat se rozptylovat, chvíli si podrobněji představujte, co budete dělat. Je jednodušší vědět, co se bude dít, když máte v mysli dobře zpracovaný scénář JAK a PROČ

Přeji vám úspěšný, pohodový pátek a klidný víkend …

zdroj: Mental Models: How to Train Your Brain to Think in New Ways

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *