"Věřte tomu, že je něco proveditelné a váš rozum najde cesty." David J. SCHWARTZ

Uvědomte si, na čem momentálně nejvíce záleží, a věnujte tomu svou úplnou pozornost. Když se toho snažíte dělat najednou příliš mnoho, nejspíše neuděláte nakonec nic. Svět ve kterém dnes žijeme je přehlídkou rušivých požadavků - notifikací, na současnou práci. Zatímco se poctivě snažíte dokončit projekt, někdo vám sdílí na facebooku váš příspěvek - notifikace, do mailu vám přijde draft důležité smlouvy - notifikace, klient potřebuje posunout schůzku na zítřejsí odpoledne notifikace … Oznamovací systémy na pracovním stole neustále vyvolávají jednu připomínku za druhou. **Neustále dostáváte upozornění **na nové došlé emaily, zatímco se vás snaží upoutat proud zpráv ze sociálních sítí - váš telefon na stole vibruje v rytmu nové textové zprávy.

Výsledek? Na stole, nebo ve vašich Todo listech se vrší hromada nedokončené práce, zatímco kolegové vám celý den chodí klást otázky. Ztráta pozornosti, vyrušování, poruchy. Vydržet se věnovat úkolu je tak vyčerpávající. Když nustále “přepínáte z jednoho úkolu na druhý, dobrovolně nebo jinak, stanou se dvě věci. Ta první je téměř okamžitá: rozhodnete se přepnout. Ta druhá je méně předvídatelná: musíte aktivovat pravidla činnosti, na kterou chcete přejít. Vždy trvá určitý čas začít nový úkol nebo se vrátit k tomu, který jste předtím opustili, a nikde není zaručeno, že navážete na stejném místě, kde jste přestali. Za přecházení mezi úkoly platíte. Výdaje nadbytečného času při přecházení mezi úkoly záleží na tom, JAK složité tyto úkoly jsou.

CO se tedy vlastně děje, když děláme současně dvě věci? Je to jednoduché. Oddělíme je. Náš mozek má různé kanály a v jeho různých částech proto můžeme zpracovávat různá data. Proto můžeme současně chodit a mluvit. Kanály se vzájemně neovlivňují. Má to ale háček: ani na jednu činnost se opravdu nesoustředíte. Jedna se odehrává v popředí, druhá v pozadí. Kdybyste se pokoušeli někomu vysvětlit, jak se přistává s tryskovým letadlem, přestali byste chodit. Můžeme dělat dvě věci najednou, ale nedokážeme se na dvě věci současně efektivně soustředit. Chcete-li tedy dokončit váš úkol, či projekt včas, nemůžete přijímat lež, že snaha udělat dvě věci současně je správná. Přestože je multitasking někdy možný, nikdy není efektivní.

Přepínání mezi úkoly vyžaduje náklady - čas a zhoršenou kvalitu odvedené práce - které si jen málo lidí uvědomujePřístě se budu věnovat vůli a tvořivému myšlení. Mezitím se prosím podívejte na stránky flo-in.com, KDE se dozvíte více o důsledcích nesouladu mezi tím KÝM JSTE v CO věříte a CO děláte.