RUNNÍ Zamyšlení, XV.týden, IV.den

„Všechno je na začátku nejdřív na prd.“ Ed CATMUL

CompassLifeUž víme že k trvalému úspěchu vedou jen dvě věci: Dovednost a Úsilí. Dovednost  je ovlivněna naším talentem. JAK rychle se naše dovednosti zdokonalují, závisí na vynaloženém úsilí pro rozvoj talentu. Zároveň, úsilí činí naší dovednost produktivní. PROČ to právě teď opakuji? Protože pokud si máme vytvořit kompas na vlastní cestu k úspěchu, potřebujeme zjistit dvě věci:

  1. PROČ pracujeme , neboli k čemu je práce a co pro mne znamená
  2. Důležité životní hodnoty, tedy věci na nichž mi nejvíce záleží

Je totiž zoufalé trávit převážnou část dne děláním něčěho, co postrádá smysl. Je zaptřebí se se dívat na to CO dělám a ptát se, jakou to má souvislost s druhými lidmi. JAK to zapadá do do celkového obrazu JAK vyjadřovat naše životní hodnoty. Psycholog Martin Seligman zjistil, že lidé schopní vnímat svou práci jako významnou pro společnost, pravděpodobně nacházejí uspokojení a lépe se dokážou vyrovnat ze stresem a kompromisy, které se s prací v našem světě nevyhnutelně pojí.

PROČ je tedy dobré mít svůj vnitřní kompas? Protože nemusím vždy vědět, kam se ubírám – ale vždy bych měl vědět, zda jdu správným směrem. A k tomu potřebuji znát: kde se muj pohled na práci vzájemně doplňuje s mými hodnotami, kde ne a zdali jeden z pohledů určuje ten druhý a JAK.

Přeji Vám úspěšný a pohodový den …

příloha: Martin Seligman o pozitivní psychologii

 

Jedna odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *