Píšete si seznam úkolů pro daný den? A máte doma, třeba nad pracovním stolem, VISION Board? A funguje vám to. Pokud ne, tak z toho nevěšte hlavu, protože i tak už teď jste odhodlaní a cílevědomí lidé, kteří jsou úspěšní. Jediná podstatná a důležitá věc která Vám mezi naplněním představ z VISION Boardu a seznamem denních úkolů chybí je pojítko. Krátkodobé konkrétní kroky. David ALLEN author GTD techniky (Mít vše hotovo), jim říká NEXT Step. PROČ a JAK je stanovit, vám ukáži později. Nejdříve si ukážeme PROČ nefunguje krátkodobý seznam.
V roce 1994 tým výzkumníků z Marylandské univerzity vypracovali dotazník., který měl měřit osobní vlastnost známou jako „Potřeba kognitivního uzavření“. Psychologové ji definují jako „touhu po spolehlivém posouzení problému, jakýkoli jistý posudek v protikladu ke zmatenosti a nejasnosti“. V jednoduchosti řečeno jde o to, jestli člověk upřednostňuje ve svém životě chaos, nebo řád. CO zjistili? Úspěšní lidé mají vysokou emoční potřebu kognitivního uzavření, tzn. upřednostňují řád. To má svoje výhody v mnoha situacích. Tito lidé jsou častěji sebeukáznění a ostatní lidé je vnímají jako vůdčí osobnost. Např. nejlepší šachisté, mají vysokou potřebu kognitivního uzavření. Dobrá zpráva tedy je, že všichni tuto potřebu máme, protože organizování je předpokladem k úspěchu a dojít k rozhodnutí a přejít k další věci, v nás navozuje v nás pocit výkonnosti.
Až potud je vše O.K. Mám plán, mám seznam úkolů a odškrtáváním položek ze seznamu dojdu ke svému cíli. Nebo NE? Ne, to opravdu nestačí! PROČ? Protože s intenzivní potřebou kognitivního uzavření, chcete – li, odšktáváním úkolů ze seznamu, začnou lidé prahnout po pocitu z výkonnosti a začnou upřednostňovat „ryhlá“ řešení. Často dělají ukvapená rozhodnutí a méně přemýšlejí. Tato potřeba uzavření, pak vnáší do rozhodování předpojatost, která se může projevovat netrpělivostí a impulzivním jednáním. Tito lidé pak neradi berou v potaz názory, které jsou jiné než ty jejich. Rozhodní lidé se instiktivně drží svého výběru, pokud je alespoň trochu přijatelný. Je to užitečný popud, protože díky němu se naplno zapojíme do projektů, práce či aktivit, aniž bychom donekonečna debatovali o problémech a nakonec neudělali vůbec nic.
Jestliže je tedy naše potřeba uzavření příliš silná, pak křečovitě trváme na svých cílech a toužíme po pocitu výkonnosti, a to vše na úkor zdravého rozumu. Tím dochází k popírání, zkreslení a upozaďování faktů a informací, které neladí s našimi předsudky a dochází tak k ustrnutí. Přestáváme totiž vnímat detaily, které by nás měli zaujmout. To JAK se do této fáze nedostat, bude předmětem zítřejsího příspěvku.
Přeji vám úspěsný start do nového pracovního týdne a pohodový den …
Jedna odpověď