RUNNÍ Zamyšlení, XIV.týden, III.den

„Nezáleží na tom, co víte, ale na tom, CO konzistentně děláte.“ Tony ROBINS

Přemýšlíte často o své budoucnosti? O tom JAK a na základě čeho se rozhodujete v daném okamžiku. Ať je to otázka volby povolání, založení rodiny, pořízení vlastního bydlení, nebo zda dítě přihlásit na drahou soukromou školu, místo státní, ketrá je zadarmo?The Future JAK se lidé vlastně rozhodují a na základě čeho, když mnohé naše rozhodnutí jsou vlastně pokusem předpovědět budoucnost. Když přihlásíme dítě do soukromé školy, což bylo letos na jaře jedno z hlavních témat i v naší rodině, do jisté míry je to sázka , že peníze které dnes vynaložíme na vzdělání vynesou v budoucnosti štěstí a spoustu příležitostí. PROČ se někteří lidé rozhodují lépe? Odpověď na tuhle otázku se snažili najít psychlogové a ekonomové v jednom z nejzajímavějších výzkumů, který nakonec získal Nobelovu cenu.

Správné rozhodnutí závisí na předvídání budoucnosti. Jenže, předpovídání budoucnosti je nepřesný a děsivý obor, jelikož jsme konfrontováni s faktem, že spoustu věcí nevíme. Naučit se lépe rozhodovat paradoxně předpokládá, že se smíříme s pochybností. Naštěstí existují způsoby, JAK se naučit potýkat s nejistotou. Nejasná budoucnost je předvídatelnější, když z určitou precizností počítáme s tím co víme, ale i stím co nevíme.  JAK svá tušení tedy proměnit ve statistické odhady, když budoucnost je jen jedna? Nebo není? Pokud budeme nahlížet na budoucnost jako na množství možností, které jsou často v rozporu, dokud se jedna nevyplní, pak lze připustit, že budoucnost jen jedna není. Tento přístup nám navíc umožní množství možností kombinovat, chcete – li někdo předpovědět, která budoucnost se nakonec uskuteční.

Tato shopnost se nazývá Propabilistické myšlení. Jde o schopnost mít na mysli několik, třeba i protikladných výsledků a odhadnout jejich relativní pravděpodobnost. Uspěch není dílem náhody. Úspěch je založen mimo jiné také na tom, naučit se přemýšlet nad budoucností o několika verzích. Přemýšlet o věcech které dnes ještě nejsou jasné, ale postupně budou opravdu důležité. A to vše se odvíjí od toho, JAK upřímní umíme být sami k sobě, ačkoli to obnáší připustit nutnost, že s některými věcmi si prostě nejsme jistí.

Přeji vám úspěšný a pohodový den …

3 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *