WLPR|FCB|RUNNI ZamysleniRuntastic: „VII.týden, I. den, Při pondělku – pomalý rozjezd a trošku mě ještě bolí nohy, ze sobotního “kufrováni” … „

VYROVNANÝ ŽIVOT

„Pravdou je, že rovnováha je blábol. Je to nedosažitelný sen… Hon za rovnováhou mezi prací a životem, jak jsme zvyklí o ní uvažovat, není jen neúspěšný koncept; je to destruktivní koncept, který páchá škody.“ Keith H. Hammonds

Work-Life BalanceCelý minulý týden, jsem se zde věnoval tématu Time Managementu a jeho provázanosti na životní oblasti. Tento týden, se budu věnovat hledání rovnováhy mezi prací a životem.

Historicky vzato, je pouhé uvažování o vyrovnaném životě novým privilegiem. Po tisíce let život znamenal práci. Když jste nepracovali – nelovili zvěř, nesklízeli, nebo nechovali dobytek -, nežili jste dlouho. Ale věci se změnily.“ Pojem Rovnováha mezi prací a životem,  však vznikl až v polovině osmdesátých let, kdy již více než polovina žen chodila do zaměstnání. Přitom myšlenka rovnováhy není nic jiného, než jen myšlenka. Ve filosofii znamená „zlatý střed“ umírněný kompromis mezi dvěma póly, místo, které je vhodnější než kterékoli jiné. To je velká myšlenka, ale bohužel, ne příliš praktická. Idealistická, ale ne realistická. Prostě rovnováha neexistuje.

A přesto, už ve starém učení je věnováno tématu rovnovnováhy, velmi mnoho prostoru. Zde je hlavním tématem problematika rovnováhy mezi duchovním a metriálním světem. Ale také je tu  problematika živobytí, hlavně ve vztahu: vzdělávání – odpočinek – služby.

CO tedy s tím, a JAK 100 hoven? Pro začátek nahradíme slovo „rovnováha“ slovem „vyrovnávání“resp. vyvažování.  Věci, keré jsou v rovnováze se neustále vyvažují. A existují dva typy vyvažování: vyvažování mezi prací a životem a vyvažování v každé z těchto obastí.  To znamená, že v pracovní oblasti se zaměřujeme na výsledky zatímco, v osobním živote hlavně na uvědomění, neboli sebereflexi.

Takže, přátelé a kamarádi, až budete večer, doma, v klidu o tom, že nemáte vyrovnaný život, pak vězte, že vyrovnaný život neexistuje. Existuje pouze vyvážený život. A pokud nemáte ani ten, pak máte problém, kterému se nakonci říká SYNDOM VYHOŘENÍ.

Přeji vám krásný a pohodový den…

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *