PROČ|PRO JE STAV FLOW DŮLEŽITÝ PRO ROZVOJ ŽIVOTNÍ VÁŠNĚ

„Jediný způsob, jak dělat dobře svoji práci, je milovat to, co děláš.“ Steve JOBS

Minulý týden jsem vám ukázal PROČ je pro úspěch důležitá naše životní vášeň a JAK ji objevit. Dnes se zaměřím na její rozvoj.

FlowNalezení životní vášně, je pro úspěch stejně důležité, jako její rozvoj. Nezáleží na tom JAK dlouho se svoji životní vášni věnujete, ale na tom JAK ji rozvíjíte. Někdo má dvacet let zkušeností, jiný zase jeden rok, už dvacet let po sobě. Japonci mají pro rozvoj životní zkušenosti slovíčko, které je v dnešní době spojováno spíše s automotivem než s psychologií. KAIZEN – doslova znamená nepřetržité zlepšování. V podstatě jde o to, že nezáleží na množství času, který věnujeme určitému zájmu, ale o jeho kvalitě. Kogitivní psycholog Anders Ericsson se dlouhodobě zajímal o to, JAK si světoví experti osvojili svoji dovednost. Zjistil, že trvá celkem 10.000 hodin, než se z vás stane špičkový specialista ve své oboru. Také ale zjistil že, tak JAK se zlepšují naše dovednosti, snižuje se jejich míra zlepšení. Zkrátka, čím více víme o daném oboru, tím menší zlepšení bude nastávat.

Ericsson pro rozvoj naší dovednosti zavedl termín „Záměrný trénink“, který je zaměřen na rozvoj konkrétní slabiny naší dovednosti. Vypozoroval totiž, že experti, si zdravě nastaví ambiciózní cíl, který zaměří na jednu úzkou stránku svého výkonu – konkrétní slabinu, kterou v ústranní zlepšují. Tak a teď terpve, do toho celého vstupuje stav FLOW, který poprvé popsal profesor Mihály Csikszentmihalyi. Ten vypozoroval, že carakteristickým rysem expertů je schopnost stavu naprostého soustředění, které vede k pocitu spontálnosti. Tzn. provádět činnost, která obnáší vysokou míru výzvy, ale přece přitom nepociťovat žádné úsilí.

Výslek? Pokud tedy při „Záměrném tréninku“ zažíváte pocit flow, pak jste na správné ceště za svým úspěchem. PROČ? Protože záměrný trénink vám dává zpětnou vazbu JAK zlepšujete svoji slabinu a stav flow, který přitom zažíváte a je příjemný, je pro vás dostatečnou motivací v tom CO děláte.

Takže přátelé a kamarádi, až budete večer, doma, v klidu hodnotit, co vám dnešní den dal a co vzal, Zamyslete se prosím nad tím, kolik úsilí jste věnovali vašim činnostem z katgorie Důležité – podstatné. Pokud žádné, tak je to dobře. Zatraceně dobře. Protože pokud vás vaše  Důležité – podstatné činnosti stojí mnoho ůsilí, tak máte problém. Problém, o kterém se moc nemluví, a který byl poprvé popsán v roce 1974 H. Freudenbergerem – syndrom vyhoření….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *