PROČ|ZA ÚSPĚCHEM STOJÍ UDĚLAT NĚCO PRO DOBRO OSTATNÍCH

Zájem – neboli PROČ, je jedním zdrojem vášně pro určitou činnost. Smysluplnost – MEANING, snaha udělat něco pro dobro ostatních – je druhým zdrojem. U většiny úspěšných lidí se zralá vášeň vyznačuje obojím.

Meaning

Většinu lidí nejprve přiláká něco, co je baví, a teprve později zjistí, že by z jejich osobního zájmu mohli mít přínos i ostatní. U mne byl tím prvním motivátorem smysl. Osobní zkušenost se Sydromem vyhoření,  se VŠEMI jeho důsledky a následky, která stála za zrozením společnosti Flourish a programu LifeDesign, který je zaměřen právě na míru vnitřní spokojenosti, která pokud je velmi malá a po delší dobu přetrvává, vede k syndromu vyhoření. Ostatní připravované programy už jsou „jen“ nadstavbou. Základem mého PROČ, tedy byla smysluplnost-meaning.

Oba dva způsoby, JAK dosáhnout úspěchu už nepřímo popsal Aristoteles. Uvědomil si totiž, že exustují nejméně dva způsoby JAK být štastný. První způsob nazval eudaimonický – tedy život v souladu se svým dobrým vnitřním duchem a druhý hédonický – tedy život orientovaný na pozitivní prožitky daného okamžiku, zaměřené převážne na sebe. Petr LUDWIG jej ve své knize „Konec prokrastinace“ nazývá EGO 1.0. a EGO 2.0.

Tak či onak, běžné pořadí toho, JAK dosáhnout úspěchu je takové, že nejprve začnete s relativně sobeckým „na sebe orientovaným“ zájmem, pak se naučíte disciplinovaně trénovat a nakonec tuto činnost spojíte s nějakým účelem pro druhé. Tento třífázový přístup poprvé definoval psycholog Benjamin Bloom, když prováděl rozhovory s předními světovími sportovci, umělci, matematiky a vědci. Objevil tzv. obecný model učení, který lze aplikovat napříč všemi obory.

Takže přátelé a kamarádi, až budete večer, doma, v klidu hodnotit, co vám dnešní den dal a co vzal, zamyslete se prosím nad vaší životní vášní a z čeho vzešla. Jestli ze zájmu, nebo smysluplnosti, tak je to dobře. Zatraceně dobře. A pokud zjistíte že žádnou takovou vášeň nemáte, tak máte problém. Problém, o kterém se moc nemluví, a který byl poprvé popsán v roce 1974 H. Freudenbergerem – syndrom vyhoření….

Přeji vám pohodový a úspěšný den …..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *