PROČ|JE PRO ÚSPĚCH DŮLEŽITÉ NASTAVENÍ MYSLI

„Sedmkrát padneš, osmkrát vstaň“ japonské přísloví

Očekávání. Všichni je máme. Očekáváme, že se naše děti budou ve svém životě chovat zodpovědně. Očekáváme, že když tvrdě pracujeme, někdo nás ocení. Očekáváme, že s partnerem, se kterým žiju dnes, budu i zítra. OMYL přátelé. Tohle všechno jsou pouze naše přání! Naše doměnky o tom jak svět funguje! Já například, jsem před vyhořením očekával, že tak, jako se chovám já, chovají se i ostatní – také OMYL.

GrowMindJediné smysluplné očekávání je takové, že budoucnost mohu zlepšit svým vlastním přičiněním. At‘ jde o pracovní oblast, oblast vztahů, nebo dokonce o oblast zdraví. Ani na základě toho, že chodím na pravidené prohlídky k zubaři, nemohu očekávat, že nebudu potřebovat protetickou náhradu. V mém případě stačí nešťastný pád na led, nebo z kola. Naše budoucnost se prostě  odvíjí pouze od toho, že když spadneme, zase se zvedneme.

Carol DWECK ve svém čtyřicetiletém výzkumu zjistila, že každý člověk, jakéhokoliv věku, má ve své hlavě vytvořenou soukromou teorii o tom jak svět funguje. To jakou soukromou teorii např. ohledně vlastní inteligence máte, Carol zjistí pomocí toho, do jaké míry souhlasíte nebo nesouhlasíte s těmito čtyřmi výroky:

  1. Vaše inteligence je vaší základovou vlastností, kterou nemůžete příliš změnit.
  2. Můžete se naučit novým věcem, ale v zásadě nemůžete změnit to, jak jste inteligentní.
  3. Bez ohledu na to jakou inteligenci máte, vždy ji můžete změnit.
  4. Vždy můžete výrazným způsobem změnit svou inteligenci.

Pokud jste soulasili s výrokem jedna a dvě a nesouhlasně kroutili hlavou při výroku tři a čtyři, pak podle teorie Carol DWECK máte fixní nastavení mysli. Pokud jste reagovali naopak Carol by u vás vyhodnotila růstové nastavení mysli.

A právě růstové nastavení mysli nám pomáhá dosahovat lepších výsledků v práci, ve škole, jsme duševně i tělesně zdravější a máme silnější a pozitivnější sociální vztahy s jinými lidmi. PROČ ? Protože někde tam hluboce uvnitř nás, věříme v sami sebe. V to, že se lidé mouhou změnit. Věříme, že danou věc můžeme změnit tím, že se ji naučíme dělat lépe. Prostě překonat překážku, vstát  a jít.

Přeji vám úspěšný a pohodový den …..

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *