PROČ|JSOU SEZNAMY PRO ÚSPĚCH DŮLEŽITÉ

„Zbavit se harampádí a soustředit se na to nejdůležitější vyžaduje určité umění. Je to jednoduché a je to přenositelné. Vyžaduje to pouze odvahu zkusit jiný přístup.“ George ANDRES

Checklist of Proximal Tarets.jpg

Všichni to známe. Pokud jdu nakoupit a napíšu si seznam, pak většinou přinesu to, co domu potřebuji. Pokud ne, nakupuji intuitivně a v lepším případě si na NĚCO dalšího vzpomenu ještě v nákupáku, ale stejně po příjezdu domu, vybalení všech „potřebných věcí“ zjistím, že mi toho ještě dost chybí. Výsledek? Utratil jsem peníze, spousty času a nenaplnil svoje potřeby! Takže jsem minimálně rozpačitý, nebo v horším případě rozzuřený, zvláště pokud k tomu poslouchám komentář mé milované ženy. Asi mi dáte tedy za pravdu, že v přápadě úspěšného nákupu, je tedy seznam docela dobré a vhodné vodítko pro naplnění potřeb a očekávání.

Psycholog Timothy PYCHYL z Kalifornské univerzity si při svém výzkumu všiml ještě jedné věci. Všiml si toho, že si lidé do svých seznamů, nebo ToDo listů, jak kdo chcete, píšou věci, které mohou hned odškrtnout, protože z toho mají „lepší pocit“. Optikou nákupního seznamu je to něco jako položka „nastartuj auto a vyjeď z garáže“. JASNĚ, pokud jedu do nákupáku, potřebuji z autem vyject, ale z toho nedělní oběd nepřipravím!  Smějete se, to je dobře. Přesto si takové položky do seznamů opravdu píšeme.

PROČ? Protože si někdy chceme zlepšit náladu, než být výkonní. To není nic nepřirozeného ani divného, nebo dokonce špatného. Prostě je to tak. CO ale LZE udělat proto, aby naše seznamy měly smysl? Jedním z řešení je napsat si seznam složený z hlavních cílů. NE z úkolů, ale cílů, které naplní naš ambice – potřeby. Naše PROČ. A  to způsobem stejným jako nákupní seznam, na kterém položka VAJÍČKA, je CÍL a ne úkol. No a pak se sami sebe ptejte otázkou, kterou jsem zde zmiňoval už minulý měsíc.

„CO JE TA JEDINÁ „PODSTATNÁ a DŮLEŽITÁ“ VĚC, KTEROU MOHU UDĚLAT, TAKOVÁ, ŽE KDYŽ JI UDĚLÁM, VŠECHNO OSTATNÍ BUDE SNAŽŠÍ, NEBO ZBYTEČNÉ?“

Ptejte se sami sebe. Jaký realný pokrok můžete v dané věci udělat druhý den, příští týden měsíc, nebo rok pro naplnění svého cíle. Tím se stanou dvě věci. Máte seznam skutečných kroků k naplnění cíle a zároveň, máte seznam kroků pro dané období, kterým naplňujete všechy vaše cíle, tedy potřeby. Tím  se vám nestane, abyste čistě kvůli dobrému pocitu dělali nepodstatné věci. Mimochodem v psychologii se  dílčím cílům říká „Proximální cíle“, ale o tom někdy příště.

Přeji vám úspěšný a pohodový den …..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *