PROČ|JE REBELSKÁ PRŮBOJNOST DŮLEŽITÁ NEJEN PRO ÚSPĚCH

„Dosáhnout cíle, který si neurčíte, je stejně obtížné jako se vrátit z místa, kde jste nikdy nebyli.“ Zig ZIGLAR

SVOBODA jedna z mých životních hodnot. Svoboda finanční, svoboda s možností pracovat odkudkoliv, kdekoliv a s kýmkoliv. Ale také mít možnost svobodně se rozhodnout a přitom zažívat pocit uspokojení. Svoboda je jedna z věcí, kvůli které ráno vstávám z postele, nebo také chcete – li, motivace.

Motivation.jpg

Když neurochyrurgové studovali JAK se motivace projevuje v našem mozku, jistý francouzský neurolog Habib zjistil, že lidé ztrácejí motivaci kvůli emoční otupělosti. Jeho pacienti měli poškození striata. Bránilo jim pociťovat uspokojení z možnosti rozhodovat se. Jejich motivace ustrnula, protože prototože zapoměli, jaký je to dobrý pocit, když si mohou vybrat.

Tato teorie doporučuje, JAK můžeme sobě i druhým pomoci posílit vnitřní místo kontroly. Měli bychom oceňovat iniciativu a chválit motivované lidi. Měli bychom pochválit např. našeho školáka/čku, který najde vlastní řešení problému. Ovšem to se snadno řekne, ale hůře dělá. Všichni se radujeme ze sebemotivace jen do chvíle, kdy náš milovaný „teenager“ začne kašlat na pravidla. Jenže právě takhle se místo vnitřní kontroly posiluje. To je to, CO nám pomáhá učit naši mysl, jaký je to fajn pocit, když má člověk na věci vliv. Pokud neuplatňujeme svůj nárok na schopnost sebeurčení a neoceňujeme se za rebelskou průbojnost, naše schopnost sebemotivace může zakrnět.

Navíc si potřebujeme dokázat, že naše rozhodnutí mají význam. Když začneme pracovat na novém úkolu , nebo se chystáme splnit nepříjemnou povinnost, měli bychom se na chvíli zastavit a položit si tázku PROČ. Jakmile se takhle začneme ptát PROČ, z malých úkolů se stane součást větších, smysluplných plánů cílů a hodnot – v mém případě tj. SVOBODA. Postupně si tak uvědomíme, JAK drobné povinnosti zesilují emoční uspokojení. To CO nám dokazují je, že děláme užitečná rozhodnutí a opravdu máme svůj život pod kontrolou. 

Přeji vám úspěšný a pohodový den …

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *