JAK|VYBUDOVAT ÚSPĚŠNÝ TÝM

„Design není to, jak věci vypadají. Design je to, jak fungují.“ Steve JOBS

V pátek jsem se věnoval základní otázce PROČ je tým pro úspěch důležitý. Dnes v duchu Simona Sinka, chci navázat na toto téma otázkou JAK. V roce 2013 výzkumníci z Googlu zahájili projekt Aristoteles. Cílem projektu bylo zjistit JAK fungují týmy. Po dva roky vedli rozhovory, prováděli regresivní analýzy a rozebírali statistiky. Prověřili desítky dat. Na CO přišli?

SuccessTeam.pngObecně, mi lidé, máme za to že, pro vybudování úspěchu potřebujeme „Lidská ESA“. Ať se podíváte do jakéhokoliv oboru lidské činnosti, všude jsou nám podsouvány hvězdy, kapitáni, lídři, guru a nevím kdo ještě. Pravdou je, že výzkum to nepotvrdil a dokonce ani nezjistil! Závěr? Můžeme vzít tým průměrných lidí a když je naučíme spolu správně vycházet, dosáhnou věcí, které by žádná hvězda nikdy nedokázala.CO je tedy společné pro úspěšné týmy a JAK je vybudovat? Otázka za milion dolarů.

Laszlo Bock to při prezentaci výsledků projektu Aristoteles v r. 2015 pojmenoval „PĚT KLÍČOVÝCH NOREM.“ Pět klíčových norem, chcete-li hodnot, společně sdílených v rámci jednoho týmu, udělá z průměrných lidí, lidi úspěšné. Které to jsou?

  1. Tým potřebuje věřit, že jejich práce je důležitá.
  2. Tým musí mít pocit, že jejich práce má pro každého z jejich členů osobní význam.
  3. Tým potřebuje mít a znát přesně definované role jednotlivých členů a jejich cíle.

  4. Členové týmu potřebují tzv. „Psychologické bezpečí“

A právě „Psychologické bezpečí“ je to co udělá z vašeho týmu – „hvězdný tým“. CO to je, PROČ je natolik důležité a JAK psychologické bezpečí vytvořit,  bude téma zítřejšího blogu.

Přeji vám úspěšný start do nového týdne a pohodový den …

Použitý zdroj: DUHIGG, Charles. What Google Learned From Its Quest to Build the Perfect Team. New York Times [online]. 2016 [cit. 2016-08-08]

 

Jedna odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *