RUNNÍ Zamyšlení, XIV.týden, V.den

“Frustrace je otázkou očekávání” Luis von AHN

Dnešní příspěvek už bude “jenom” zamykat to o čem jsem psal předchozí dva dny tedy:  PROČ|úspěšní lidé více přemýšlí o budoucnostiCO|odlišuje úspěšné od ostatních  Otázka za milion dolarů tedy zní “JAK se naučit lépe rozhodovat?”

Z části tak, že se vytrénujeme v probabilistickém myšlení. A abychom to zvládli musíme su představit různé verze budoucnosti – podržet v mysli několik protichůdných scénářů a pak vnímat všechny varianty úspěchů a neúspěchů. DecisionTak si lze vypěstovat intuitivní odhad, která varianta se spíše splní a která ne. Intuici získáme tréninkem, přemýšlením o nástahách na své cestě za svým úspěchem – vizí, nebo třeba když pomůžeme dětem tím, že si sepíšou své obavy a trpělivě si “spočítají” pravděpodobnost že se splní. Mimochodem, já jsem tohle udělal naposledy se svým synem minulý víkend, kdy po shlédnutí filmu, jsme počítali pravděpodobnost útoku robotů na naši planetu. I to je jedna varianta budoucnosti, kdy věci ještě nejsou jasné, ale postupně mohou být opravdu důležité. Připoměl jsem si tak R.U.R. od Karla ČAPKA… 

CÍL je však bez ohledu na naše metody pořád stejný. Naučit se vnímat budoucnost spíše jako mnoho možností, než jako jeden předem určený výsledek, tzn. určit co víte a co ne a ptát se sama sebe “Jaké rozhodnutí má nejlepší šanci” Nikdo nedokáže na předpovědět jistou budoucnost na 100%. Chybou však je, vyhnout se jakýmkoliv odhadům jenom proto, že prvotní pocit z jistoty je příliš silný a strach z pochybností příliš velký. A strach je opravdu silná, ne-li nejsilnější negativní emoce.

Nejlépe se tedy rozhodují Ti, kdo se nejvíce snaží představit si různé varianty výsledků budoucnosti. Tzv. malují obrazy – mentální modely, vzpomínáte si? PROČ|JE VIZE PRO ÚSPĚCH KLÍČOVÁ. V klidu, třeba u kafe, si sednou a sepíší si varianty a položí si otázku za milion dolarů “Která z variant je nejvíce pravděpodobná a PROČ?”

Přeji vám úspěšný, pohodový pátek a klidný víkend …

 

 

 

O mně

Vojtěch Novotný 

Pro některé jsem kouč, pro jiné strategický či krizový manager, nebo průvodce na cestě k vnitřní spokojenosti... Pomáhám firmám stavět pevné základy, nastavit a automatizovat procesy a leaderům uvolnuji ruce. Díky tomu mohou předávat svoji vizi a motivovat team. 

Nejnovější články ...

Vojtěch Novotný

07/22/2019

JAK dát svému životu smysl

Přihlaš se k odběru Newsletteru

>

Jste rizikovou skupinou pro syndrom vyhoření?

%d bloggers like this: