RUNNÍ Zamyšlení, XIII.týden, VI.den

„Vize bez akce je sněním, akce bez vize je noční můrou.“ japonské přísloví

MentalModel|VisionV dnešním světě plném internetu, smartphonů, tabletů a notebooků, je stále těžší udržet si pozornost. A děje se to pořád. V kancelářích, na cestách a dokonce i v našich domovech. Pokaždé když telefonujeme, nebo z gauče sledujeme několik elektronických zařízení. Stephen CASTNER, psycholog pracující ve výzkumu NASA, v době kdy vyšetřoval leteckou nehodu letu 447 společnosti Air France prohlásil, „Začali jsme s kreativním, flexibilním, problémy řešícím člověkem a dost tupým počítačem, který byl dobrý na mechanické, opakující se činnosti, jako je monitoring. Pak jsme nechali ten tupý počítač létat a lidé kteří dokážou napsat román, vyvýjet vědecké teorie a létat s tryskáčem, sedí u počítače jako kytka v květináči a sledují blikající světélka. Soustředit se bývalo vždy těžké. Nyní je to ještě těžší.“     

Kolem osmdesátých let minulého století si skupina psychologů z Klein Associates položila otázku: „Je možné vytrénovat lidi, aby věnovali pozornost těm správným věcem?“ Započali tak výzkum, který trvá dodnes, mimo jiné, taky díky nástupu umělé inteligence. Základem veškerého našeho snžení je úspěch. Úspěch závisí na úsilí a naší dovednosti. A dovednost vychází z našeho talentu a úsilí. Takže nasměřovat úsilí, tím správnýn směrem, je klíčová dovednost pro dosažení úspěchu. Mohl bych tedy konstatovat, že: „Pokud zaměřím svoji pozornost na klíčové dovednosti dosahnu dříve nebo později s ohledem na můj talent, úspěchu.“ ANI omylem!

PROČ? Protože pro udržení naší zaměřené pozornosti je klíčové sledovat pouze velmi úzký okruh našich dovedností a toho lze dosáhnout pouze bez neustáleho rozptylování – vyrušování, zkrátka odvádění pozornosti. A tomu se nelze vyhnout. JAK tedy omezit podněty které odvádějí naši pozornost? Vlastní VIZÍ. Vědci tomu říkají „Mentální model“. Jde o to naučit se v té spleti podnětů reagovat pouze na ty, které napomáhají podněcovat naše úsilí. A to lze pouze okamžiku, kdy vím PROČ dělám právě to, CO tady a teď, dělám. Pokud tedy dělám cokoliv, CO je to v souladu s mojí vizí, nebo také očekáváním, ať už je to nedělní oběd, nebo rekonsrukce rodiného domku, pokud mám jasnou představu o výsledku, pak  jsem schopen se správně rozhodovat a oddělit věci podstatné a důležité od věcí nepodstatných a nedůležitých a tím dosáhnu úspěchu. Na základě tohoto zjištění pak veškerý čas věnuji pouze JEDINÉ věci a to je ta první na seznamu Podstatné a důležité.

Zdá se vám to být jednoduché. Není to tak. Ale jde to. Takže, odpověd na základní otázku zda „Je možné vytrénovat lidi, aby věnovali pozornost těm správným věcem“, lze odpovědět kladně. ANO. A o tom JAK, bude zítřejší příspěvek.

Přeji vám úspěšný a pohodový den …

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *